Mi az a glutén?- A gluténérzékenység, okai, tünetei, diagnosztizálása
Az ételallergiák közül a gluténérzékenység talán a legismertebb, különösen az elmúlt években, ugyanis egyre nő a gluténérzékenyek száma.
Mi az a glutén, és mit kell tudni a hozzá kapcsolódó allergiáról?
Az ételallergiák közül a gluténérzékenység talán a legismertebb, különösen az elmúlt években, ugyanis egyre nő a gluténérzékenyek száma. Ez a betegség súlyos tünetekkel, és még súlyosabb következményekkel járhat, ha nem kezelik. Bár az életallergiákat meglehetősen nehéz diagnosztizálni, ma már számos módja van annak, hogy kiderüljön, valóban allergiás valaki a gluténre vagy sem.
Vannak jellegzetes szervrendszeri tünetei, de bizonyos eseteken annyira enyhék a tünetek, hogy a beteg észre sem veszi, hogy érzékeny lenne. Más esetekben más, nem emésztőrendszeri tüneteket okoz a betegség, így a beteg nem is gondol arra, hogy a gondot a glutén okozná.
Hogy könnyebben diagnosztizálható legyen a betegség, érdemes tudni, hogy pontosan mi okozz, vagyis mi is a glutén, és milyen tüneteket produkál, ha allergiásak rá valaki.
Mi az a glutén és mit jelent gluténérzékenység?
Először is érdemes tisztázni, hogy maga a glutén micsoda. A glutén fehérje, mely a gabonában található meg, valójában két fehérje keveréke, a gliadin és a glutenin alkotja. A sikér szó is a glutént jelenti, ezt a kifejezést főleg a sütőiparban használják.
A sikér, vagyis a glutén egy vízben nem oldódó kolloid anyag, amely a vizet viszont képes megkötni. A sütőiprban azért is használják, mert a búzalisztből készült tésztákat könnyen gyúrhatóvá és formázhatóvá teszi.
Ételallergiáról akkor beszélhetünk, ha a szervezet idegen anyagként ismeri fel az alapvetően ártalmatlan, a táplálkozással bejutó tápanyagokat, mint a glutén, és immunreakcióval válaszol. A gluténérzékenység kiváltó oka a sikerben lévő fehérje. Ez búza esetén a gliadin, a rozs esetében a secalin, az árpánál pedig a hordein prolaminfrakció is okozhatja az allergiás reakciót.
A gluténérzékenység okai
Amikor gluténérzékenységről beszélünk, akkor a már említett fehérjék okozhatják problémát, a gliadin, a secalin, és a hordein prolaminfrakció. A szervezet ezeket a fehérjéket nem tudja megemészteni, idegen anyagként kezeli, és fokozott immunválasszal reagál. A gluténérzékenység egy autoimmun betegség, mely a vékonybél bolyhok károsodásával, elhalásával jár.
A gluténérzékenységet lisztérzékenységnek vagy cöliákiának is szokták nevezni, ugyanakkor létezik nem cöliákiás gluténérzékenység is.
- cöliákia vagy lisztérzékenység, amely örökletes, és bármilyen életkorban kialakulhat. Számos más betegség kísérheti, az I-es típusú cukorbetegség, laktóz intolerancia, vashiány és pajzsmirigy megbetegedések, de okozhat csontritkulást vagy bőrproblémákat is. A panaszok nem rögtön, a glutén tartalmú ételek elfogyasztása után jelentkeznek, hanem hetekkel, akár hónapokkal később. Gyógymód nincs rá, viszont diétával kordában tartható.
- nem cöliákiás gluténérzékenység: a gluténérzékenységnek ez a fajtája nem örökletes, leginkább felnőtt korban alakulhat ki. Nem kísérik társbetegségek, vagyis nem annyira súlyos állapot, emellett pre- és probiotikumokkal gyógyítható is. Ebben az esetben is szükség van diétára, de ez lehet személyre szabott.
A gluténérzékenység tünetei
A gluténérzékenység alapvetően emésztőrendszeri probléma, így érthető módon emésztőrendszeri tünetekkel jár, mint a krónikus és/vagy görcsös hasmenés, a has felpuffadása, a hasfájás, a hányinger, hányás, az emésztetlen tömeges, zsírfényű széklet, de emellett számos más tünetet is okozhat, amik nem az emésztőrendszerhez köthetőek, vagyis légúti illetve bőrproblémák is jelentkezhetnek.
A gluténérzkénység az szájban is okozhat tüneteket, mint a fogzománc hibák, a fogak korai romlása, a zománc elszíneződés, vagy a visszatérő hólyagok, aphthák gyakori megjelenése
Ha nem kezelik vagy nem ismerik fel a gluténérzékenységet, komoly betegségek kialakulásához is vezethet. Okozhat vashiányt, ami soványságot okozhat, de fáradékonyság, fejfájás, hajhullás, körmök töredezése is jelentkezhet a nyomelem és vitaminok hiánya miatt.
Károsodhat a máj és a szív is, vagyis a gluténérzékenységet nagyon komolyan kell venni. Az természetesen egyénfüggő, hogy mennyi glutén okoz tüneteket. Bizonyos esetekben már egy kis adag is komoly következményekkel járhat, máskor csak nagyobb mennyiségű glutén elfogyasztása vált ki allergiás reakciót.
Gluténérzékenység tünetei gyermekek esetében
A gluténérzékenységet a gyermekek esetébe külön ki szokták emelni, ugyanis nehezebb diagnosztizálni, hiszen a gyerekek nem tudják annyira pontosan elmondani, hogy milyen tüneteik is vannak. A gyerekeknél a gluténtartalmú élelmiszerek fogyasztása után viszonylag gyorsan jelentkeznek az első tünetek, leginkább az éhező gyermekekre hasonlítanak.
A gyermekeknél hossz- és súlynövekedésben való elmaradás is tapasztalható, hasi fájdalom, hiányállapotok kialakulása, de akár súlyos vérszegénység is.
A gyerekek esetében csak az örökletes fajtája jelenhet meg a cöliákiának, a nem cöliákiás gluténérzékenység ugyanis főleg a felnőttekre jellemző. Mivel a lisztérzékenység komoly betegségek kialakulásához vezethet gyermekek esetében is, mindenképp célszerű a lehető leghamarabb kivizsgáltatni a tüneteket.
Hogyan lehet diagnosztizálni?
Ha felmerül a gluténérzékenység gyanúja, és a fent felsorolt tüneteket tapasztaljuk, akkor mindenképp célszerű orvoshoz fordulni. A diagnózis felállítása egy alapos kikérdezéssel kezdődik, ennek során az orvos felderíti, hogy milyen tünetekről is van szó, ezek milyen régóta állnak fenn, és arra is rákérdez, hogy van-e a családban gluténérzékenység.
diagnózis felállítása néhány célzott vizsgálattal folytatódik, köztük vérvétellel. A cöliákiára jellemző, hogy a szervezet ellenanyagokat termel, melyek egy vérszérumból végzett ellenanyag-vizsgálattal, úgynevezett szerológiai vizsgálattal kimutathatóak.
A vékonybélből szövetmintát is vesznek, mely segít igazolni a gluténérzékenységet, ugyanis cöliákia esetén a bélbolyhok ellaposodnak, megfogyatkoznak és megsérülnek. Ameddig a vizsgálatok zajlanak, nem szabad az étrendből kiiktatni a glutént, még akkor sem, ha sejthető, hogy az okozza a gondot, ugyanis a vizsgálatok csak a glutén fogyasztása mellett tudnak pontos képet adni a beteg állapotáról.