Szilvás guba
Szilvás guba
Hozzávalók
- 1 kg szilva (mag nélkül mérve)
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 50 gramm vaj + 100 gramm
- 500 gramm szikkadt kifli vagy kalács vagy zsemle (gluténmentes)
- 400-500 ml tej
- 4 darab tojás
- 100 gramm cukor +100 gramm
- 10 gramm vaníliás cukor
- 250 gramm szilvalekvár
A tepsi kikenéséhez és a szóráshoz:
- 1 teáskanál vaj
- 3 evőkanál zsemlemorzsa (gluténmentes)
Instrukciók
- Én a gluténmentes bagettet is magam készítettem, így azzal kezdtem a munkát. Miközben sültek, kimagoztam a szilvát, vékonyabb gerezdekre vágtam, majd 50 gramm vajon, 1 teáskanál fahéjjal, fedő alatt, kis lángon, kb. 10 perc alatt puhára pároltam.
- Egy magasabb falu tepsit (20x30 cm), kivajaztam, zsemlemorzsával beszórtam. A tejet felforraltam, a tojások sárgáját 100 gramm porcukorral, 10 gramm vaníliás cukorral, és 100 gramm vajjal habosra kevertem, majd hozzáöntöttem a forró tejet. A tej mennyisége attól függ, hogy kiflit vagy kalácsot használunk, a kalácshoz kevesebb tej kell, másrészt az is befolyásolja, hogy mennyire szikkadt a tészta.
- A langyosra hűlt bagetteket 1 cm-es szeletekre vágtam, felét a tepsi aljába sorakoztattam, majd meglocsoltam a tojásos-tejes keverék ¾ részével.
- Rákanalaztam a megpárolt fahéjas szilvát majd rárakosgattam a bagett-szeletek másik felét, meglocsoltam a maradék tojásos-tejes keverékkel, végül megkentem a szilvalekvárral. Ha a lekvár túl sűrű, egy kevés vízzel lehet hígítani, hogy kenhető legyen.
- 160 fokra előmelegített sütőben, légkeveréssel sütöttem 30 percig. Közben a tojásfehérjét 100 gramm porcukorral kemény habbá vertem (6-8 perc alatt), a 30 perc letelte után kivettem a tepsit, rákentem a guba tetejére, kanállal hullámosra igazgatottam, majd visszatettem a sütőbe, és 120 fokon, légkeveréssel további 20 percig sütöttem.
- Sütés után, ha van időnk, hagyjuk egy kicsit még pihenni, szebben lehet szeletelni. Langyosan, kockára vágva tálaljuk.
Jegyzetek
Köszönjük a receptet:
Kissné Zilahi Katalin (Kata Boszorkánykonyhája)