Sign In

Receptek

Szójaallergia tünetei, mire érdemes odafigyelnünk?

Szójaallergia tünetei, mire érdemes odafigyelnünk?

Miről ismerhetjük fel a szója allergiát? Milyen tünetei vannak, és mire érdemes odafigyelnünk?

A szójabab egy pillangós virágzatú növény, amely hüvelyterméssel rendelkezik, és Délkelet-Ázsiából származik. Jelenleg a legnagyobb mennyiségben itt, az őshazájában, illetve az USA területein termesztik. Mivel napjainkban ez kultúrnövény tartalmazza a legtöbb fehérjét, rengeteg vegán és vegetáriánus étrendbe jelenik meg.

A szója kiválóan alkalmas a különféle húsfélék, és a tejtermékek pótolására is, abban az esetben, ha az ember valamilyen oknál fogva nem tud, vagy nem szeretné ezeket az állati eredetű élelmiszereket fogyasztani.

A szójában megtalálható fehérje egy olyan sokoldalú élelmiszernek számít manapság már, amely tökéletesen beilleszthető egy vegetáriánus, vagy éppen egy laktózmentes étrendbe is. De sajnos előfordulhat az is, hogy valaki pont a szójababra lesz érzékeny, és ezek után mindent kerülnie kell, amelynek összetevői között megtalálható a szója is.

Milyen élelmiszerek, és termékek összetevői között találkozhatunk a szójával?

Az, hogy a szója milyen mértékben és mekkora mennyiségben jelenik meg egy átlagember étkezésében, általában csak akkor válik világossá, mikor kiderül, hogy az illető érzékeny rá. Ha ez beigazolódik, onnantól kezdve ugyanis folyamatosan figyelnie kell az embernek arra, hogy milyen ételek, élelmiszerek, és egyéb készítmények tartalmaznak szóját.

A szója ugyanis megtalálható a különböző húskészítmények nagy részében (például a felvágottakban, és a virslikben), a félkész és készételekben, a péksüteményekben és a pékárukban, de még a tasakos forró csokiban, az instant levesben és a capuccinóban is. Akik pedig allergiásak a szójára azoknak ezentúl meg kell figyelniük a kozmetikai szerek, a sminktermékek, és a hidratáló krémek összetevőit is, de rengeteg gyógyszer, többek között a nyugtatók és az altatók nagy része is tartalmaz szóját.

Milyen allergiás reakciók léphetnek fel szójafogyasztást követően?

Mivel folyamatosan növekszik a szója népszerűsége, hazánkban évről évre egyre csak nő a szójaallergiások száma is. Kutatások során a szójafehérjék között a szakemberek eddig összesen 16 -féle anyagot is találtak, mely okozhatja a sokszor súlyos és életveszélyes allergiás reakciókat is. A szója érzékenyeknél az allergiás tünetek általában nagyon rövid időn belül tudnak már jelentkezni. Ezek közül a bőrpír, és bőrviszketés az egyik legenyhébb tünet.

Az allergia jelentkezhet még fejfájással, és alvászavarokkal is. A legtöbb esetben azonban az ajak, a száj-és a garatüreg ég és viszket, ezt követően pedig elkezdenek ezek felduzzadni. A száj-és a garatüreg duzzadása pedig az illető légzését is akadályozni tudja. Legsúlyosabb esetben pedig a betegnél bekövetkezik az Anafilaxiás sokk is. Az Anafilaxiás sokk egy olyan súlyos allergiás reakció, mely a teljes testre hatást gyakorolva olyan súlyos állapotokat tud előidézni, mely életveszélyes is lehet a betegre nézve.

Allergiás reakciót okozhat még az úgynevezett keresztallergia is, mely abban az esetben alakulhat ki, ha az illető aki egy adott dologra allergiás egy olyan anyaggal találkozik melynek a kémiai szerkezete nagyban hasonlít az eredeti allergiát okozó anyagéra. A szója Magyarországon a leggyakoribb növényi eredetű allergén anyagnak számít.

Aki érzékeny rá, annak kerülnie kell a hüvelyes zöldségeket, a babokat, a földimogyorót, a sárgarépát, az epret, de előfordulhat, hogy még az almát, a zellert és a sárgabarackot is teljes mértékben ki kell iktatni az étkezéséből. Ugyanilyen elvre alapul az is, hogy azok az emberek akik allergiásak a nyírfa, a gyertyán, a fehér tölgy, vagy éppen az éger pollenjére, azoknak problémát tud okozni még a szója fogyasztása is. Azoknál a betegeknél pedig, akik neurodermitiszben is szenvednek, az allergiás reakció mellé súlyos bőrviszketés, és kiszáradás is társulhat.

Milyen orvosi vizsgálatokkal deríthető ki az, hogy valaki allergiás-e a szójára?

Mivel a vegetáriánusok étrendjében a szója a húspótlás, és a tejtermékek helyettesítésére szolgál, ezek az emberek a szójabab fogyasztásával gyakorlatilag a fehérje pótlást tudják megoldani. Ha valaki arra gyanakodik, hogy allergiás a szójababra, akkor ajánlatos a legenyhébb tünetekkel is azonnal orvoshoz fordulnia, hiszen a korábban felsorolt tünetek között több is lehet ami életveszélyes fordulatokat vesz, rövid idő leforgása alatt.

A szója allergia diagnózis pontos feltárásához szükség van egy vérminta vizsgálatra (radio-allergo sorbent tesztre (RAST)), illetve egy bőrt-tesztre is (Prick teszt).A beigazolódott allergia esetén ebben az esetben, a terápia csak az adott allergén anyagot tartalmazó élelmiszerek, és termékek teljes elhagyása, mely a szója esetében egyáltalán nem egyszerű feladat a betegek számára.

Egyre gyakrabban találkozhatunk a boltok polcain ma már szójapudingokkal, különböző ízesítéssel rendelkező szójatejekkel, szójafasírtokkal, szójasajtokkal, és ízletes szójaburgerekkel is. Ezeket leginkább a vegetáriánusok szokták az étrendjükbe bevezetni. Ha azonban egy vegetáriánus lesz szója allergiás, akkor ezentúl a fehérje pótlást igen nehezen tudja csak megoldani, például babfélékkel, csicseriborsóval, és diófélék fogyasztásával.

Related Posts